Kuchnie na wymiar

Kuchnie na wymiar stylizowane i pod indywidualne projekty:

Kuchnie na wymiar w wykonaniu mają tylko jedno ograniczenie – przestrzeń. Nie każdy projekt będzie pasował do małego pomieszczenia.

 Dlatego trudno sobie wyobrazić zabudowę w stylu angielskim, która wizualnie jest “ciężka” w pomieszczeniu o powierzchni 6 m2 a pomysł umieszczenia w nim tzw. “wyspy” wydaje się zgoła surrealistyczny. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z rad projektanta wnętrz lub doświadczonego stolarza.

Montaż gamy nowoczesnych akcesoriów kuchennych wzbogaca funkcjonalność każdej kuchni. Tutaj znajdą Państwo kilka porad, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu kuchni, od czego zacząć i kolejne etapy przebiegu zamówienia.

Na tej stronie:

Aranżacje kuchni: skandynawski, industrialnygóralski, angielski, prowansalski, pop, klasyczny, rustykalny

Udogodnienia i systemy:

Mechanizmy otwieranie szafek górnych, kosze cargo, kosze narożne, szuflady,

Rozmieszczenie szafek w kuchni

 

Styl, design mebli kuchennych

Styl mebli można stworzyć dobierając odpowiedni kolor oraz materiał z którego będą wykonane. Ważnym elementem będzie wygląd frontów oraz dobranie odpowiednich dodatków. Właściwe skomponowanie kuchni stworzy spójną całość co nada indywidualny charakter meblom.

Kuchnia skandynawska – surowa i funkcjonalna

Kuchnie na wymiar
Skandynawska aranżacja kuchni

Kuchnia w stylu skandynawska to jasne, najczęściej białe meble z prostymi szafkami bez ozdób. Projektanci projektują takie kuchnie przede wszystkim dla wygody użytkowników. Wszystkie szafki i kredensy są na wyciągnięcie ręki. Szafki górne mogą mieć standardową wysokość czyli 72cm, jak również zabudowę pod sufit. Są one wtedy najczęściej wykonane z klapami otwieranymi do góry. Styl skandynawski to przede wszystkim ŚWIATŁO. W typowej skandynawskiej kuchni okna są bez zasłon. Dużą uwagę przywiązuje się do wykorzystania światła słonecznego, dlatego kuchnia skandynawska to kuchnia z dużą ilością punktów świetlnych. Materiały z których jest wykonana to materiały naturalne, drewniane. Często wybierane są tutaj kamienne blaty. Biała kuchnia to elegancja i praktyczność, co powoduje, że styl skandynawski jest obecnie najbardziej popularny przy aranżacji kuchni. 

 
Styl skandynawski nie jest jednorodny, możemy go podzielić na kilka odmian:
  • odmiana gustowiańska polega na dodaniu dużej ilości przecierek. Dodatki są proste i wykonane z materiałów naturalnych, wprost surowe i mające mało kolorów
  • odmiana folkowa stylu skandynawskiego przypomina naszą polską cepelię. Znajdziemy w niej ciepłe dodatki wykonane z naturalnych materiałów ręcznej roboty. Styl ten doskonale pasuje do chatki w lesie, natomiast źle się sprawdza we współczesnych mieszkaniach
  • odmiana New Nordick to białe proste meble bez dodatków

Materiały naturalne wykorzystywane do produkcji mebli powodują, że w Polsce za styl skandynawski uważa się wszystko co jest “białe”. Meble spotkane w naszych sklepach to najczęściej meble wykonane z płyty meblowej z frontami lakierowanymi na wysoki połysk w odcieniach bieli.

Typowa kuchnia skandynawska z materiałów naturalnych to kuchnia na lata o nieprzemijającym designie.

 Kuchnia industrialna, chłodna ale nowoczesna

kuchnie na wymiar
Kuchnia industrialna

Prostota, minimalizm a zarazem elegancja określają charakter nowoczesnej, industrialnej kuchni. Styl industrialny ma swoje początki w latach 50-tych w USA. Narodził się z potrzeby zagospodarowania opustoszałych fabryk. Wnętrze kuchni industrialnej jest przede wszystkim przestronne i surowe. Najczęściej wnętrza takie wypełniają proste białe meble lakierowane na wysoki połysk, metalowe dodatki  w postaci kuchennego sprzętu oraz szkło, które nadaje niepowtarzalnego blasku. Dominujące kolory ścian to biel, odcienie szarości. Można by rzec laboratorium jakże sterylne. Kolory ścian można przełamać odcieniami turkusu lub ciemnej czerwieni, pozostawiając na przykład jedną ścianę w czerwonej cegle. Duże okna bez zasłon to także cecha charakterystyczna dla tego stylu. Próżno szukać tutaj stojącego moździerza lub wianuszka uplecionego z suszonych grzybów.

 

Kuchnia „góralska”

Góralski klimat w pomieszczeniu możemy uzyskać poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów. To przede wszystkim drewno, które jest zarówno budulcem mebli jak i ścian, odpowiednie, liczne zdobienia we frezy oraz motywy parzenicy. W ten oto sposób uzyskujemy odpowiedni klimat, tak charakterystyczny dla stylu góralskiego.

 
 
 
 
 

 

Kuchnia angielska na wymiar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby wystylizować kuchnię na styl angielski powinniśmy przede wszystkim korzystać z naturalnych materiałów. Podstawą jest tutaj lite drewno z którego wykonuje się zarówno same szafki jak i fronty. Lite drewno i masywne listwy wykończeniowe nadają efektu „ciężkości” i masywności mebli. Aby nadać efektu „ciepła” stosuje się lakiery w kolorze seledynowym, waniliowym lub białym z delikatnymi frezami na frontach. Meble angielskie są uzupełniane z reguły przeszklonymi kredensami.
Mosiądz, wiklina, „ciężkie” lampy, pilastry to 

niezbędne dodatki kuchni angielskiej.

 

Kuchnia prowansalska

Kuchnie na wymiar prowansalskie
Aranżacja prowansalska kuchni

Kuchnia w stylu prowansalskim przypomina trochę kuchnię angielską z racji na dominację jasnych barw. Zazwyczaj stosuje się wszędzie lawendowy kolor, często przecierana lub bejcowanie, z blatami kamiennymi lub drewnianymi. Między szafkami najczęściej montuje się jednolite płytki ceramiczne. Uchwyty w meblach są wykonane z kutego żelaza. W kuchni znajdują się kosze z wikliny i ceramiczne doniczki. Jeżeli pozwala na to wielkość pomieszczenia często stawia się w  niej wyspę na środku kuchni.

 

 
 

 

 

Kuchnia w stylu pop

Kuchnie na wymiar w stylu pop
Kuchnia w stylu pop

Kuchnie w stylu pop uzyskujemy poprzez zastosowanie do ich produkcji szkła i plastiku w bardzo żywych, jaskrawych kolorach i ekspresyjnych wzorach. W efekcie uzyskujemy coś, co można nazwać kiczem ale zarówno stylem młodzieżowym. 

 

 

 

 

 

 

 

Kuchnia klasyczna

Kuchnia klasyczna może być jasna jak i ciemna. Styl klasyczny cechuje się przede wszystkim elegancją. Dlatego  fronty meblowe najczęściej wykonane są z materiałów naturalnych. Tutaj również  duże znaczenie mają okucia i uchwyty, nadające odpowiedni charakter meblom. Powinny być patynowane, stylizowane na stare meble z elementami ceramiki. Okucia mają nadawać meblom eleganckiego charakteru. W naszym kraju styl klasyczny opiera się na frontach “foliowanych”, które są tańsze od frontów wykonanych z drewna oraz blatów z laminatu.

 

 

 

 

 

Kuchnia rustykalna

Kuchnie rustykalne
Kuchnia rustykalna

Styl rustykalny czerpie swoje wzornictwo ze wsi. Dominują tutaj materiały naturalne: kamień, drewno. Kolory to najczęściej biel, błękit morska i zieleń. Ściany i podłogi wykonane są z kamienia. Sufit i półki z drewnianych beli lub desek. Kolorowe, ciepłe dodatki. Meble w kuchni są murowane z kamienia lub cegły do których wstawiamy same drzwiczki. Blaty we współczesnych kuchniach rustykalnych to przede wszystkim kamień i drewno. Spotyka się także blaty wykonane z płytek ceramicznych. Wszystko naturalnie ciepłe. Dobrze jak znajdziemy miejsce w kuchni na kominek lub piec chlebowy opalany drewnem. Jest to taka kuchnia, która kojarzy się z ciepłem domowego ogniska.

 

 

 

Udogodnienia i systemy  jakie możemy zastosować  budując kuchnie na wymiar

Kuchnie  dopasowują się do pomieszczeń poprzez indywidualne rozmieszczenie szafek. Możemy też w nich zastosować  nowoczesne mechanizmy które ułatwiają na korzystanie z nich podczas codziennych kuchennych obowiązków.

Mechanizmy otwieranie szafek górnych w kuchni na wymiar

W tradycyjnych kuchniach szafki górne otwierano tyko na bok. Jedyne co można było wybrać to stronę na którą można było otwierać szafki. Szafki miały wtedy standardową wysokość.

Nowoczesne zaprojektowane kuchnie na wymiar mają możliwość zabudowy szafek pod sam sufit.

Kuchnie na wymiar
Aventosy Blum

Można wtedy zastosować szafki które możemy otwierać do góry lub w dół.

Podnośniki do górnych szafek to zazwyczaj podnośniki gazowe, które podnoszą górny front ale aby go opuścić musimy już użyć siły. Biorąc pod uwagę że z szafek pod sufitem raczej rzadko korzystamy to one w zupełności wystarczą.
Wyższa „półka „podnośników do górnych szafek to Aventosy firmy Blum. Ponieważ ich działanie jest dużo praktyczniejsze i są bardziej funkcjonalne. Aventosy wykonane są również z lepszej jakości materiałów i podzespołów. Przez to działają bez awaryjnie przez lata użytkowania i dają komfortowy sposób otwierania szafek.

Ich praca składa się z dwóch ruchów:

  • pierwszy to wysunięcie frontu z szafki
  •  drugi to podniesienie frontu do góry. Jedyna ich wada to oczywiście cena

 

Kosze cargo-jakie możemy stosować decydując się na kuchnie na wymiar

Przy projektowaniu kuchni  często po optymalnym rozmieszczeniu szafek zostaje nam przestrzeń rzędu 15-30 cm do zagospodarowania.  Można tu oczywiście zrobić tradycyjną szafkę jednak dostęp do tych szafek będzie utrudniona. W wąskiej szafce doskonale się sprawdzają kosze cargo. Pozwalają one wykorzystać całą głębokość mebli pomimo wąskiego frontu szafki. Kosze cargo mogą być również niskie czyli 72 cm jak i mieć wysokość całej kuchni czyli nawet 2,5 m. Stosuje się je przy słupkach lub zabudowanej całej ścianie. Daje to ładny efekt wizualny i praktyczny

Systemy do szafek narożnych.

Szafki narożne  mają utrudniony dostęp do środka, ponieważ jest to wymuszone przez ich budowę. Z tego powodu najczęściej trzymamy w nich rzeczy które rzadko używamy. Dlatego stosując systemy do szafek narożnych mamy możliwość wygodnego i maksymalnego dostępu do tych szafek.

Systemy jakie możemy zastosować projektując kuchnie na wymiar:

  • mechanizm półek LE MANS (PEKA) Dzięki systemowi prowadnic po otwarci drzwiczek wysuwają się dwie pułki które są podparte w dwóch miejscach, dla tego  wytrzymują obciążenie do 20 kg i możemy przechowywać w nich nawet duże garnki z grubym dnem.

  • system MAGIC CORNER COMFORT (PEKA)

    Megic corner
    Megic corner

System ten składa się z dwóch półek i działa na zasadzie wyciągania półek na zewnątrz. Wyciągamy je poprzez złapanie za róg górnej i pociągnięcie na zewnątrz wtedy dolna przenosi się w miejsce górnej.

 

 

 

 

 

  • Szuflady do szafek rogowych. Działają jak zwykłe szuflady jednak przy tym rozwiązaniu pozostaje nam 

     

    dużo niewykorzystanego miejsca we wnętrzu szafki. Gdyż prowadnice prowadzą szufladę do rogu i wtedy tracimy około 30% powierzchni szuflady. To rozwiązanie polecane jest do naprawdę dużych kuchni w których nie musimy “walczyć” o każdy centymetr przestrzeni

 

Szuflady w kuchni na wymiar –bez nich kuchnia będzie niefunkcjonalna. Sposoby ich otwierania i akcesoria.

Główny podział szuflad opiera się na mechanizmach które zostały użyte w prowadnicach:

  • standard najprostsze tanie systemy składające się z prowadnicy i rolki prowadzącej. Więc są nieskomplikowane i  niedrogie.

  • metaboxy prowadnice wykonane są z metalu maksymalne ich obciążenie to 55 kg. Wysuwają się z szafki na 2/3 swojej głębokości.

  • tandemboxy to  szuflady które wysuwają się na 100% swojej głębokości. Ułatwia to znacznie dostęp do ich środka. Szuflady mają w cichy domyk co podnosi znacznie komfort z ich korzystania. A ich maksymalne obciążenie wynosi 80 kg

Podział ze względu na sposób otwierania:

  • na frez – w górnej części frontu wykonuje się frez za który można złapać i otworzyć szufladę. Jeżeli spojrzymy na fronty akrylowe i z płyty MDF a szczególnie na ich środek zauważymy że będzie w nich niemożliwe zrobienie frezu ze względu na to że podczas frezowania zostanie odsłonięte ich wiórowe wnętrze. W związku z tym stosujemy specjalne nakładki. Na górną część frontu które zastępują frez i uchwyt.
  • z uchwytami – to rozwiązanie możemy zastosować przy każdym rodzaju frontów. Ponieważ  uchwyty montuje się do zewnętrznej powierzchni frontów. W związku z tym zyskały największą popularność. Uchwyty pozwalają wygodnie otwierać szafki. A ich bogaty wybór pozwala je dostosować do każdego stylu.

  • na klik – szafki mają zamontowany z boku ściany wewnętrznej mechanizm, który po naciśnięciu frontu otwiera szufladę. Mechanizmy działają na zasadzie sprężynek które odpychają front od szafki i powodują wysunięcie szuflady i otwarcie frontu szafki. Trzeba pamiętać że do szafki zmywarki nie możemy zamontować klików gdyż zmywarka ma osobny system otwierania..

  • system elektryczny wspomagający otwieranie i zamykanie szuflad.
    Składa się z czujnika dotyku mierzącego nacisk na szufladę i całego mechanizmu zamykającego i otwierającego szufladę, działającego na prąd elektryczny z silnikiem. Dlatego stosuje się  czujnik który wstrzymuje pracę systemu jak na drodze otwierania znajdzie się przeszkoda lub np. dziecko, przede wszystkim są montowane dla bezpieczeństwa.

 

 Zawiasy wyposaża się w system cichego domyku i  dociągu. To rozwiązanie podnosi komfort ich użytkowania. Również mogą nawet mieć poszerzony kąt otwierania do 170 stopni. Dzięki temu mamy dużo łatwiejszy dostęp do szafek.

Układ szafek a kuchnie na wymiar

Układ jednorzędowy- na jedną ścianę

Takie kuchnie najczęściej są wybierane do małych pomieszczeń lub długich i wąskich. 

W praktyce wystarczy 3 metry prostej ściany aby zmieścić dużą lodówkę o szerokości 60 cm, mikrofalę, zmywarkę nawet dla dużej rodziny oczywiście zlew i trzy szuflady. Znajdzie się w niej też kilka szafek w których będziemy mogli trzymać sprzęty kuchenne. Tak małe kuchnie najczęściej zabudowuje się szafkami pod sam sufit aby wykorzystać każdy centymetr miejsca. Kuchnie taki wykonuje się w jasnych kolorach a szafek pod samym sufitem nie należy wypuszczać w stronę pomieszczenia, aby go nie przytłoczyć. Największa sztuką jest rozmieszczenie sprzętu w ten sposób aby uzyskać przynajmniej 70 cm długości blatu roboczego. Kuchnie takie często tez są projektowane jako kuchnie otwarte na salon w małych mieszkaniach.

 

 

Kuchnia w kształcie litery L

Są to dwa rzędy szafek kuchennych skierowanych względem siebie pod kątem prostym. To rozwiązanie pozwala to na łatwe zorganizowania trójkąta roboczego który usprawnia poruszanie w takiej kuchni. Kuchnie w zależności od wielkości mogą być kuchniami zamkniętymi lub otwartymi na salon. W drugim przypadku możemy pomiędzy strefą kuchni a strefą salon wstawić stół i mieć dodatkowy blat roboczy a zarazem miejsce do spożywania posiłków.

Kuchnie takie w zależności od wielkości pomieszczenia mogą mieć różne rozłożenie szafek.

* jeżeli pomieszczenie jest małe i z oknem to najczęściej na jednej ścianie bez okna montuje się wszystkie sprzęty kuchenne i mamy blat roboczy. Szafki zabudowane z górną zabudową. Pod oknem mamy tylko szafki dolne lub sam blat. Blat wpuszczamy w okno. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe miejsce na blacie. Głębokość szafek dolnych pod oknem jest zależna od długości kuchni. Pozwala to nam na dobranie odpowiedniej głębokości szafek i blatu na każdej ścianie.

Kuchnie na wymiar dwurzędowe II

Jeżeli mamy kuchnię której szerokość od ściany do ściany to przynajmniej 2 m możemy się pokusić o zabudowanie dwóch przeciwległych ścian. Dlatego sposobów na zabudowę jest wiele wszystko jest znowu uzależnione od wielkości pomieszczenia. W kuchni przy dobrym zaprojektowaniu rozmieszczenia stref roboczych możemy się wygodnie poruszać. M wszystko co potrzeba w zasięgu ręki i mamy dużo blatu roboczego.

Kuchnia na wymiar U

Jedno z dwóch najlepszych pod względem ergonomii rozwiązań. Dzięki takiemu ustawieniu kuchnia jest wygodna w użytkowaniu. Możemy zastosować w niej udogodnienia w postaci koszy do szafek narożnych. W rezultacie mamy wyodrębnione strefy robocze. Kuchnia stosunkowo łatwa do zaprojektowania jako kuchnie na wymiar. Łatwa do utrzymania czystości, funkcjonalna. Obecnie bardzo często w tego rodzaju kuchniach jedną ścianę projektuje się jako ścianę z mebli. Montuje się w niej lodówkę, piekarnik, mikrofalę czasami zmywarkę.

Kuchnie takie spotyka się najczęściej w dużych mieszkaniach i domach. Gdyż  ta forma zabudowy nie sprawdzi się w małych pomieszczeniu.

Jeżeli kuchnia w kształcie litery U jest kuchnią otwartą wadą jest „kuchenny bałagan” który będzie widać z salonu.

 

Kuchnie na wymiar w kształcie litry G

Kuchnia tego typu to rozbudowana wersja kuchni U. Dodatkowo mamy ciąg dolnych szafek tworzących pół-wyspę. Dzięki temu możemy na nich zamontować „barek” i zasłonić częściowo wnętrze kuchni. Zyskujemy też miejsce do wypicia porannej kawy. Jeżeli zamontujemy szerszy blat. Wtedy  pół-wyspa może służyć za stół.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!